Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 19 чоловік

Атестація педагогічних працівників

Дата: 23 квітня 2021 о 09:19, Оновлено 22 жовтня о 19:11

Атестація педагогічних працівників — це важливий етап діяльності навчального закладу. За результатами атестації визначаються відповідність педпрацівника займаній посаді, рівень його кваліфікації, присвоюються кваліфкатегорії та педагогічні звання. Як проводити атестацію? У які терміни? Яким чином оформити її результати? Усі ці запитання щороку постають перед керівниками навчальних закладів. Відповіді на них ви знайдете у нашій сьогоднішній статті.

У роботі будь-якого навчального закладу важко переоцінити значення процесу атестації педагогічних працівників. Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 50 Закону про освіту атестація — це система заходів, спрямованих на всебічне комплексне оцінювання педагогічної діяльності, за якою визначаються відповідність педагогічного працівника займаній посаді, рівень його кваліфікації, присвоюються кваліфікаційна категорія, педагогічне звання.

Значення атестації величезне. Вона підвищує статус педагогічної професії, стимулює діяльність педагога до поповнення свого досвіду, допомагає визначити кращих педпрацівників. Отже з упевненістю можна стверджувати, що атестація — це підсумок професійної майстерності педагога, демонстрація його найкращих професійних умінь.

Атестація педпрацівників проводиться відповідно до вимог Типового положення № 930. Вона може бути черговою або позачерговою. У нашому сьогоднішньому матеріалі ми поговоримо про чергову атестацію, адже строки проведення такої атестації вже «не за горами».

Щоб правильно організувати та провести атестацію, потрібно чітко визначити покроковий алгоритм її проведення. Далі пропонуємо крок за кроком розглянути дії керівника навчального закладу під час підготовки до атестації та її проведення.

Розглянемо кожен із кроків детальніше.

Крок 1. Створюємо атестаційну комісію

До 20 вересня керівник навчального закладу видає наказ про створення атестаційної комісії та затвердження її складу (приклад оформлення наказу нижче).

До складу комісій усіх рівнів включаються (п. 2.6 Типового положення № 930):

— голова;

— заступник голови;

— секретар;

— члени атестаційної комісії.

Кількість членів атестаційної комісії не може бути меншою 5 осіб.

Головою атестаційної комісії є керівник (заступник керівника) навчального закладу або відповідного органу управління освітою. Склад атестаційної комісії може залежати від кількості педагогічних працівників, які підлягають атестації в навчальному році, та обговорюється на спільному засіданні педагогічної ради. До складу комісії також можуть входити працівники методичних та психологічних служб, представники наукових та інших установ, організацій, об’єднань громадян (за згодою). Персональний склад атестаційних комісій протягом року може змінюватися (п. 2.8 Типового положення № 930).

Зауважимо, що якщо у навчальному закладі працює менше 15 педагогічних працівників, то їх атестація проводиться атестаційними комісіями I рівня, визначеними відповідним органом управління освітою, або атестаційними комісіями II рівня.

Крок 2. Складаємо списки осіб, які підлягають атестації

До 10 жовтня адміністрація навчальних закладів, працівники яких атестуються, подає до відповідних атестаційних комісій списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, із зазначенням строків проходження підвищення кваліфікації (див. форму). Відповідно до п. 3.1 Типового положення такий обов’язок покладено на керівника навчального закладу, який повинен вести облік осіб, що підлягають черговій атестації.

Слід пам’ятати, що ч. 4 ст. 59 Закону про освіту визначає підвищення кваліфікації як необхідну умову для атестації педпрацівника. А ч. 2 ст. 59 цього Закону встановлює наступні види та форми підвищення кваліфікації педагогів: навчання за освітньою програмою; стажування; участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.

Педпрацівники мають право підвищувати кваліфікацію у закладах освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою, або в інших суб’єктів освітньої діяльності, фізичних та юридичних осіб. Результати підвищення кваліфікації педагогічного працівника у таких суб’єктів визнаються окремим рішенням педагогічної ради. При цьому вид, форму та суб’єкта підвищення кваліфікації педагогічний працівник обирає самостійно (ч. 2 ст. 59 Закону про освіту).

Водночас згідно з ч. 1 ст. 54 Закону про освіту підвищення кваліфікації — це право, що має забезпечуватися державою для педпрацівників. Тому керівництво навчального закладу повинно вживати необхідних заходів для проходження підвищення кваліфікації усіма педагогами перед черговою атестацією.

До 20 жовтня атестаційна комісія затверджує списки педпрацівників, які атестуються, графік роботи атестаційної комісії, приймає рішення щодо перенесення строку чергової атестації (п. 3.2 Типового положення № 930).

Крок 3. Вивчаємо професійну діяльність педагогів у міжатестаційний період

До 15 березня згідно із затвердженим графіком роботи атестаційна комісія має вивчити педагогічну діяльність працівників, які атестуються.

У п. 3.3 Типового положення № 930 визначено, що атестаційна комісія вивчає педагогічну діяльність осіб, які атестуються, шляхом:

— відвідування уроків (навчальних занять), позаурочних (позанавчальних) заходів;

— вивчення рівня навчальних досягнень учнів (студентів) з предметів (дисциплін), що вони викладають;

— ознайомлення з навчальною документацією щодо:

виконання ними своїх посадових обов’язків;

участі у роботі методичних об’єднань та фахових конкурсах чи інших заходах, пов’язаних з організацією навчально-виховної роботи, тощо.

Вивчати професійну діяльність педагогічного працівника у міжатестаційний період потрібно з дотриманням норм службової етики, організовано та без відволікання його від виконання професійних обов’язків. Тому атестаційній комісії доцільно скласти і затвердити план вивчення професійної діяльності педпрацівника та ознайомити його з цим планом.

Крок 4. Оформлюємо характеристики педпрацівників

До 1 березня керівник навчального закладу подає до атестаційної комісії характеристику діяльності педпрацівника у міжатестаційний період (п. 3.5 Типового положення № 930).

Ця характеристика повинна містити:

— оцінку виконання педпрацівником посадових обов’язків;

— відомості про його професійну підготовку, творчі та організаторські здібності, ініціативність, компетентність, організованість, морально-психологічні якості педагога;

— дані про участь у роботі методичних об’єднань;

— інформацію про виконання рекомендацій, наданих попередньою атестаційною комісією

Характеристика має бути неупередженою, об’єктивною, містити лише достовірні та перевірені дані. У характеристиці вказують і на досягнення, і на недоліки в роботі за весь міжатестаційний період. Також можуть зауважувати, чи дослухався працівник до рекомендацій, якщо їх надано під час попередньої атестації. В деяких навчальних закладах характеристики для атестаційної комісії розглядають та схвалюють на засіданнях педагогічної ради закладу.

Далі пропонуємо розглянути приклад оформлення характеристики діяльності педагогічного працівника у міжатестаційний період.

Педагогічний працівник не пізніш як за десять днів до проведення атестації повинен ознайомитися з характеристикою під підпис. Якщо він не згоден з її змістом, то може подати на розгляд атестаційної комісії свої зауваження у письмовій формі.

Крок 5. Ухвалюємо рішення за результатами атестації

Атестаційна комісія за підсумками атестації має право ухвалювати такі рішення:

1) педагогічний працівник відповідає займаній посаді;

2) присвоїти педагогічному працівнику кваліфікаційну категорію «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії», «спеціаліст вищої категорії»;

3) педагогічний працівник відповідає (не відповідає) раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії», «спеціаліст вищої категорії»;

4) присвоїти педпрацівнику педагогічне звання. Зауважимо що перелік педагогічних звань та порядок їх присвоєння затверджені постановою № 1109, а умови — розд. V Типового положення № 930;

5) порушити клопотання перед атестаційною комісією II, III рівнів або комісією центрального органу виконавчої влади (залежно від підпорядкування навчального закладу, в якому створено атестаційну комісію I рівня) про присвоєння педпрацівнику кваліфкатегорії «спеціаліст вищої категорії» та/або педагогічного звання;

6) про відповідність працівника раніше присвоєному педагогічному званню;

7) педагогічний працівник відповідає займаній посаді за умови виконання ним заходів, визначених атестаційною комісією;

8) педагогічний працівник не відповідає займаній посаді.

Крок 6. Оформлюємо протокол засідання атестаційної комісії

Засідання атестаційної комісії оформлюється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами атестаційної комісії. У протоколі слід вказати дату, місце проведення засідання; номер протоколу; порядок денний; прізвища присутніх на засідання членів комісії; прізвище та посаду педагогічного працівника, який атестується (див. приклад нижче).

Зверніть увагу! Засідання атестаційної комісії є правомочним, якщо на ньому присутні не менш як 2/3 її членів. Рішення атестаційної комісії приймаються простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії. У разі однакової кількості голосів «за» і «проти» приймається рішення на користь працівника, який атестується (п. 3.12 Типового положення № 930). Так, наприклад, якщо атестаційна комісія затверджена у складі 5 осіб, то на засіданні повинні бути присутні не менш як 3 її члена.

До протоколу можна долучити подані з ініціативи педагогічного працівника матеріали, що підтверджують належне виконання ним професійних обов’язків, а також викладені у письмовій формі зауваження і пропозиції членів комісії щодо ухваленого рішення.

Протоколи у хронологічному порядку підшиваються, скріплюються печаткою навчального закладу і зберігаються разом з атестаційними матеріалами педагогічних працівників.

Крок 7. Підбиваємо підсумки атестації

Відповідно до п. 3.15 Типового положення № 930 рішення атестаційної комісії повідомляється педагогічному працівнику одразу після її засідання під підпис. На кожного працівника оформлюють атестаційний лист у двох екземплярах: один зберігається у його особистій справі, другий не пізніше чим через 3 дні після атестації видають педагогу під підпис.

У разі прийняття атестаційною комісією позитивного рішення керівник закладу або органу управління освітою протягом п’яти днів після засідання атестаційної комісії видає відповідний наказ про присвоєння кваліфікаційних категорій (встановлення тарифних розрядів), педагогічних звань (див. приклад наказу нижче).

Наказ у триденний строк доводиться до відома педагогічного працівника під підпис та подається в бухгалтерію для нарахування заробітної плати (з дня прийняття відповідного рішення атестаційною комісією).

Результати атестації, як правило обговорюють на засіданні педагогічної ради, під час якого розробляють заходи, спрямовані на усунення недоліків, виявлених в організації роботи атестаційної комісії, а також професійній діяльності педагогічних працівників, які атестувалися.

Для зручності пропонуємо усі ключові дати атестаційного періоду переглянути на схемі.

Нормативні документи та скорочення

Закон про освіту — Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIII.

Типове положення № 930 — Типове положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 06.10.2010 р. № 930.

Постанова № 1109 — постанова КМУ «Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння» від 23.12.2015 р. № 1109.

ЗНЗ — загальноосвітній навчальний заклад.

Атестація вчителів: 7 порад юристів

Атестація завжди не дає спокою вчителям: майже кожне четверте запитання, яке приходить нам у консультацію Pro.Школу, стосується саме цієї процедури.

Реформа НУШ впровадила добровільну сертифікацію, яка в ідеалі, мала б замінити атестацію та списати всі питання і проблеми. Як наголошувала ексміністерка Лілія Гриневич: “Атестація не є незалежною, на неї впливають особисті стосунки керівництва школи й самого вчителя”.

Тобто часто підвищення кваліфікації та присвоєння звань учителям залежать від суто людського фактору – чи немає у вас конфліктів із дирекцією. Що ж робити, якщо вони є? Знати свої права та наполягати, аби їх дотримувалися.

Поки реформа ще шліфується, а сертифікація не замінила атестацію, учителям доводиться якось підлаштовуватися.

Аби педагоги знали свої можливості й могли без зайвих проблем пройти атестацію, ми зібрали поради юристів щодо найпопулярніших питань.

1. Якщо ви викладаєте кілька предметів, з якого атестуватися?

Усе просто – з того, який викладаєте за спеціальністю. І ваші категорія та звання будуть поширюватися на все інше навантаження. Якщо ви викладаєте інформатику як основну дисципліну, а ще маєте години математики та захисту вітчизни, то атестуватися вам варто з інформатики.

ґКатегорія і звання будуть поширюватись на інші предмети навантаження тільки тоді, якщо за цими предметами будуть пройдені курси підвищення кваліфікації в міжатестаційний період

2. А що з керівниками гуртків?

Якщо ви хочете стати керівником гуртка, то треба окремо проходити атестацію – однозначно відповідають юристи. Якщо ви суміщаєте різні педагогічні посади, вам доведеться атестуватися з кожної з них. Це вимоги Типового положення про атестацію педагогічних працівників (затверджено наказом МОН від 06.10.2010 №930).

3. Чи можна самостійно подавати заяву на атестацію?

Звісно. Однак є одне “але”. Якщо ви збираєтеся атестуватися як керівний кадр, то заяву подати може лише директор закладу освіти або Педагогічна рада.

А що, як вони не бажають цього робити, спитаєте ви. Наполягати, адже немає жодних законних причин, з яких дирекція може відмовити вам в атестації. Звісно, за умови, що ваш досвід, освіта чи кваліфікація відповідають вимогам Типового положення, про яке ми вже згадували.

4. Що стається з категорією та званням, якщо вчитель довго не працював у школі?

Немає терміну придатності для вашого професіоналізму. Неважливо, скільки тривала перерва в роботі, – ваші категорія та звання лишаються за вами.

5. Як бути асистентам учителів – чи мають вони категорії?

Тут є важливий нюанс. Закон “Про освіту” запровадив посаду асистента вчителя, але Типове положення про атестацію та Інструкцію про порядок обчислення заробітної плати ще не допасували до цього.

У цих документах немає нічого про асистента вчителя, тому надати йому якусь кваліфікаційну категорію, на жаль, поки неможливо. Немає асистента вчителя першої або вищої кваліфікаційної категорії.

Сподіваємося, це лише питання часу. Дайте трохи реформі розігнатися.

6. Чи можуть вас атестувати, якщо ви ще навчаєтеся, але вже працюєте у школі?

Тоді вашу атестацію можуть відтермінувати, доки ви не отримаєте диплом. Тобто, якщо ви здобуваєте педагогічну освіту, але вже проводите уроки у школі, ніхто не може змусити вас проходити атестацію, доки ви не завершили навчання.

7. А як бути, якщо вчитель не має педагогічної освіти?

Це не забороняє йому бути вчителем. Закон говорить про “фахову освіту” – таку, що відповідає предмету, який викладає вчитель. Якщо є фахова освіта, то можна атестуватися й отримати кваліфікацію педагогічного працівника. Наприклад, якщо ви здобули бакалавра за спеціальністю “Математика”, то можете її викладати та проходити атестацію.

Зазначимо, що згідно зі статтею 58 закону “Про освіту”, особи, які мають вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік. Тобто, пропрацювавши рік, потрібно атестуватися і отрримати кваліфікацію педагогічного працівника.

Не така страшна атестація, як її малюють. Варто зайвий раз перечитати або хоча б ретельно проглянути Типове положення, про яке ми вже згадуємо втретє. І не чекати, доки адміністрація сама за вас вирішить, коли вам варто отримувати вищу кваліфікацію.

Будь-яку юридичну консультацію зі шкільних питань, ви можете отримати на сайті proshkolu.com.

Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайнконсультації вчителів Pro.Школу

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.